Biżuteria i kosztowności Robienie zakupów

Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Zobacz tu.

Dla wielu dzień ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców do końca życia, a oznaką ich wierności, uczucia i oddania są obrączki ślubne.

Dzieje oraz tradycje dotyczące obrączek ślubnymi

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką obrzędu zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później, o czym jednak niedużo osób wie. I choć uprzednio zdarzało się, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne wyprawy, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w USA, we Francji, w Egipcie czy w Czechach, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starymi przesądami biegnie “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna finansować ich zakupu, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – kiedyś z miedzi, dzisiaj z platyny i złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej skromnym wzornictwem. Przez wiele stuleci sporządzano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale (jak miedź lub stal) reprezentujące potęgę uczucia. Dziś do ich sporządzenia używa się przede wszystkim złota i platyny, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, ozdabia się je często kamieniami szlachetnymi, jednak nadal przeważnie nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też często usługę grawerunku. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu albo istotny dla nowożeńców cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Similar Posts