Budownictwo

Typy i zastosowanie sklejki szalunkowej

sklejka Peri, sklejka szalunkowa Kraków

Deski szalunkowe to kluczowy moduł instalacji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego surowca, jednakże najczęściej stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić budynki z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim nie najlepiej radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny obecnie stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Similar Posts