Hobby, sport, rekreacja Turystyka i podróże

Trekkingi – stopnie trudności i popularne destynacje

Wejdź w to miejsce, jeśli ciekawi Cię aktualna oferta trekkingów górskich.

Wyprawy w góry mogą mieć wiele postaci. Od spokojnych spacerów po łatwych trasach w bezpośrednim sąsiedztwie schronisk turystycznych, przez piesze, wielogodzinne wędrówki po szlakach stojących wyżej pod względem skomplikowania, aż po rygorystyczne trekkingi. By uczestniczyć w tych ostatnich, niezbędna jest praktyka w poruszaniu się po górach (tak oznaczonymi szlakami, jak i poza nimi), minimum dobra kondycja, jak również zdolność korzystania ze sprzętu wspinaczkowego oraz turystycznego. Jakkolwiek w zamian za niejednokrotnie gigantyczny nakład pracy dostajemy możliwość podziwiania nieziemskich widoków i kontaktu z dziką przyrodą.

Trekkingi – skala trudności

Stopień trudności technicznej jest zależny od obszarów, przez które przebiegają trekkingi. Specjaliści klasyfikują trzy poziomy trudności pieszych wycieczek w tereny górskie. W trekkingach najniższego stopnia wziąć udział mogą Ci, którzy wyróżniają się dobrą kondycją, a stan ich zdrowia nie jest przeciwwskazaniem do zwiększonej aktywności. Drugi stopień trudności wymaga solidnej kondycji fizycznej i co najmniej podstawowej praktyki w górach – na przykład w polskich Karpatach. Ostatni stopień to wycieczki dla osób z doskonałą kondycją, znajomością specyfiki wysokich gór i radzącym sobie z użyciem sprzętu, a także niebojących się mało wygodnych warunków biwakowania w trakcie kilkudniowej wyprawy.

Dokąd udać się na trekking?

Trekkingi można uprawiać we wszystkich łańcuchach górskich. W Polsce amatorzy tego typu obcowania z naturą bardzo upodobali sobie trasy tatrzańskie. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe góry na kontynencie europejskim, dużą popularnością szczycą się Karpaty Wschodnie, Góry Przeklęte na Bałkanach, graniczące z Azją Kaukaz i Ural, a także Alpy. Najbardziej obeznane w trekkingu osoby powinny natomiast spróbować swoich sił podczas wyprawy w Karakorum, Andach czy Himalajach.

Nasz adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]

Similar Posts