Toksyna botulinowa, w skrócie nazywana botoksem, to substancja białkowa produkowana przez pewien rodzaj bakterii z grupy anaerobów, która z racji swojego działania wykorzystywana jest w medycynie, szczególnie estetycznej. Jak wobec tego stosuje się tę neurotokstynę i czy jest ona bezpieczna?
Botoks – leczenie chorób, w których występuje zbytnie napięcie mięśniowe
Toksyna botulinowa to jedna z silniejszych poznanych egzotoksyn, której oddziaływanie opiera się na blokowaniu impulsów wysyłanych między mięśniami i nerwami. To z tego powodu jego spożycie (przykładowo razem z przeterminowanym pożywieniem) bywa nad wyraz niebezpieczne, bo w niektórych kazusach kończy się zachłystowym zapaleniem płuc. Jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botulinotoksyna, lekarze od wielu dekad stosują do leczenia schorzeń, w których występuje zbytnie napięcie mięśniowe, np. przy kurczu powiek, ciężkich casusach zeza oraz chorobach powodujących nerwowe kurcze. Botoks powszechnie stosuje się też w leczeniu bruksizmu, innymi słowy niekontrolowanego zgrzytania zębami, bo wstrzyknięcie tej neurotoksyny w odpowiednie miejsca zmniejsza napięcie mięśni żuchwy, a tym samym minimalizuje ryzyko pękania szkliwa oraz starcia koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga też osobom skarżącym się na nadpotliwość – podana w obszary, gdzie skóra wytwarza nadmierne ilości potu, potrafi zablokować jego wydzielanie się nawet przez pół roku.
Botoks – odpowiedź na intensywną potliwość skóry na czole
Stereotypowy mieszkaniec Polski zazwyczaj botoks kojarzy jednak z zabiegami estetycznymi. I w rzeczy samej, neurotoksyna ta jest tu używana w szerokim zakresie. Wykorzystuje się ją w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg szybki i bezbolesny. Preparat botoksu rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za formowanie się zmarszczek i wygładza skórę. To dlatego z reguły wykorzystuje się go do redukcji tzw. “lwiej zmarszczki” czy zmarszczek mimicznych tworzących się w pobliżu oczu. Za pomocą botulinotoksyny można również ograniczyć intensywną potliwość skóry na czole.
Nasz adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce
Mob.: +48 664-029-922
E-mail:
[email protected]