Ochrona zdrowia

Laserowe usuwanie znamion – kiedy jest możliwe?

Chirurgiczne usuwanie znamion pozwala zdiagnozować złośliwy nowotwór skóry, czyli czerniak. Które znamiona wycina się laserowo? Kiedy trzeba zapisać się na wizytę ze specjalistą?

Dermatochirurgia – jak często warto umawiać się na konsultację do lekarza dermatologa

Nowotwory skóry to groźne i częstokroć prowadzące do śmierci pacjenta choroby, powiązane z reguły ze zbyt długą ekspozycją na promienie słoneczne. Współczesna diagnostyka nowotworów skóry oraz dermatochirurgia, czyli obszar medycyny parający się usuwaniem zmian tkanki skórnej, mogą sprawnie ochronić pacjentów przed nowotworami, też złośliwymi. Istotne są niewątpliwie regularne badania oraz profilaktyka. Każdy z nas ma obowiązek co 12 miesięcy odwiedzić dermatologa i zbadać niepokojące zmiany skórne, m.in. za pomocą dermatoskopu. Jakie zmiany kwalifikują się do usunięcia? Usuwanie znamion można przeprowadzić w przypadku znamion melanocytowych, pieprzyków, jak również narośli skórnych czy naczyniaków. Jeśli musimy zbadać w mikroskopowym badaniu materiału tkankowego, czy wycięta zmiana (na przykład przebarwienie posłoneczne), jest niebezpieczna i czy nie przeobrazi się w najbliższym czasie w raka skóry należy wówczas zdecydować się na usuwanie znamion chirurgicznie.

Różnice między laserowym i chirurgicznym usuwaniem znamion?

Kiedy natomiast można zdecydować się na usuwanie znamion wiązką lasera? W takim przypadku to lekarz dermatolog musi w pierwszej kolejności ustalić, że znamię jest niezłośliwe. Niestety laserowe usuwanie znamion nie pozwala na wykonanie badania histopatologicznego. Zmiany w wielu przypadkach nie są także usuwane całkowicie. Tymczasem podczas zabiegu chirurgicznego, zmiany skórne są wycinane z dodatkowym marginesem, a potem badane histopatologicznie. To aktualnie najlepszy sposób diagnozowania nowotworu skóry. Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa w przybliżeniu czterdzieści minut. Po wycięciu zmiany trzeba raz dziennie odkażać ranę. Dwa tygodnie po zabiegu ściągane są szwy.

Similar Posts