Jeżeli szukasz szczegółowych informacji dotyczących leczenia stożka rogówki, skieruj się w to miejsce.
Keratoconus, czyli stożek rogówki, to przypadłość, która niesłychanie ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może być przyczyną kolejnych schorzeń oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak zatem winna przebiegać korekta stożka rogówki?
Korekta stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?
Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno skupia promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednakże ma dużo nocyceptorów. Mniej więcej w trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje też widzenie podwójne. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie choroba jest korygowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych bądź okularów, z czasem natomiast potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – skuteczne metody
Korektę stożka rogówki wykonuje się za pośrednictwem rozmaitych technik. Obecnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Najlepsze rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie astygmatyzmu czy też krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie usuwa wadę wzroku.
Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]