Ochrona zdrowia

Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Szukasz więcej wiadomości dotyczących biopsji gruczołu krokowego? Skieruj się na https://bit.ly/32VS6ij

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem postaci i rozmiaru do orzecha włoskiego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowe jest jej regularne badanie. Daje to szansę rozpoznania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego zauważenia alarmujących zmian rakowych. Warto zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego potencjalnego rozwoju.

Problemy oddawaniem moczu i erekcją – niepokojące symptomy

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie pojawiać się u urologa, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, problemy z erekcją i wytryskiem, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu równolegle obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym zwykle około 30 minut. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, gdyż przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Potem patomorfolog analizuje uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, uczulenie na niektóre leki czy wszczepione zastawki serca. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Similar Posts