Rachunkowość i finanse

Czym jest faktoring?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany przede wszystkim do firm, które wykorzystują opóźnione czasy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie kontrahentów do szybszego spłacenia należności. Poza tym jest to również idealne wyjście dla firm poszukujących kolejnych form pokrycia wydatków związanych z inwestycjami. Na czym zatem polega faktoring? Dlaczego jest tak efektywny? O czym muszą pamiętać firmy, które zdecydują się na ten sposób finansowania? W jaki sposób uniknąć możliwych trudności związanych z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co nam daje?

Faktoring zwykle utożsamiany jest w szczególności z cesją należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie jest on fuzją rozmaitych rodzajów umów, a wykup długów będzie tylko jedną z nich. Polega on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu niespłaconych należności, prowadzenie rachunków oraz doradztwo biznesowe. Na kształt umów faktoringowych w Polsce wpływają przepisy prawa cywilnego oraz prawa spółek handlowych.

Doradca wskaże, który faktoring jest odpowiedni

Oferty poszczególnych banków świadczących faktoring są czasem naprawdę zróżnicowane. Aby uniknąć pomyłek, których efektem mogą okazać się poważne problemy, powinniśmy dobrze przeanalizować każdą z nich. Potrzebne okażą się wówczas specjalne umiejętności, a tych nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego wybór oferty powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, jak znaleźć bank, który zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda pewien koszt, ale zazwyczaj okazuje się, że dzięki niemu ustrzeżemy się strat.

Similar Posts