Nasze porady Rachunkowość i finanse

Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

Na flobo.io odnajdziesz więcej szczegółów o fakturach ustrukturyzowanych.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w październiku 2021 r., ale finalnie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – nigdy więcej nieprawidłowego przeniesienia informacji z faktur!

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle określoną strukturę danych zapisanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, lecz dla właściwego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest absolutnie czytelny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę obojętnie jakiego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to znamienny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory nagminnie spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkiem wyklucza ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm przede wszystkim nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, wcześniej odbiorą zwrot VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że nie zapodzieją gdzieś faktury (system przechowuje dane o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a więc w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku dochodowego, VAT oraz akcyzowego. Co ważne, obowiązek stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania komercyjnej aplikacji księgowej, jednak należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Similar Posts