Rachunkowość i finanse

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Niezbędne wiadomości w temacie systemu SWIFT. Przekonaj się!

Mimo, iż w zasadzie na co dzień korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów efektywnego funkcjonowania bankowości światowej.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie dużo bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny działający dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce korzysta się również z systemów: Elixir, SORBNET i SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są też rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego kraju.

Co jest w związku z tym największym atutem systemu SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak szybko odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, obecnych w Polsce.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Similar Posts