Rachunkowość i finanse

Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Chcesz kupić złote monety bulionowe? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mają do wyboru mnóstwo sposobów: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm działających na rynku kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są znane w nawet odległych zakątkach świata

Monety ze złota kojarzą się zwykle z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, nazywane też lokacyjnymi, czy to ze złota czy z drugich kruszców, różnią się od nich w paru aspektach. Po pierwsze monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich kapitału, z tego zatem powodu ich nakład z danego roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych lub w związku z pamiętnymi rocznicami, stąd ich wygląd niezmiernie sporadycznie ulega zmianie. Na ogół złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie rokiem bicia. Charakterystyczne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość determinuje ciężar oraz czystość wykorzystanego do ich wybicia metalu. Zaletą monet bulionowych jest to, że są popularne w każdym zakątku świata, więc ich sprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasami mają w sobie dodatek miedzi

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, lecz emitenci biją również monety o wadze 1/4 czy 1/10 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe bite są przeważnie ze złota najwyższej próby, czyli .9999, lecz np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety, a w konsekwencji zmniejszenie ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane świadczy o wadze czystego złota, które użyto do ich wybicia.

W asortymencie rodzimych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. austriackich Filharmoników Wiedeńskich, brytyjską Britannię czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Similar Posts