Szukasz banknotu kolekcjonerskiego? Skieruj się na tę stronę.
Gdy mówimy o kolekcjonerstwie, jednym z pierwszych skojarzeń obok falerystyki czy filatelistyki jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się zbieracze. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych pieniędzy zastępczych.
Banknoty – mają walory historyczne i artystyczne
Pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały nie na Starym Kontynencie, lecz w Chinach. Pierwotna ich wersja, bliska w swojej funkcji raczej do współczesnych weksli, wytworzona była ze skóry i pojawiła się ponad 2100 lat temu w czasie władzy Dynastii Han. Papierowe banknoty w postaci w jakiej funkcjonują dzisiaj kształtowały się natomiast od VII do XII w. podczas rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla kupców, bo dzięki nim mogli podróżować na duże odległości bez dodatkowego ciężaru w formie metalowych monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o papierowej walucie z historii legendarnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem lat tę metodę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. banknoty są wypierane przez coraz wygodniejszą bankowość elektroniczną. Być może wzięło się coraz większe zainteresowanie banknotami jako egzemplarzami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko mają one wartość historyczną, lecz także artystyczną – od dekad przecież zadziwiają finezyjnym designem.
Banknoty kolekcjonerskie NBP upamietniają istotne osobistości i zdarzenia
Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, zbierają przeważnie banknoty obiegowe z różnych stron świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, choć koszt ich kupna może być ogromny – to zależne jest od ich stanu oraz daty druku. Odmiennym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w niedużym nakładzie, na ogół celem upamiętnienia wybitnych osób ze świata nauki, polityki i kultury czy historycznych wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł emituje NBP. Celebrują one m.in. 90 lat odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina banknot 20 zł). Ciekawostką jest, że poza zdumiewającym designem, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, znaki wodne i elementy wypukłe dla osób niewidomych.
Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]