Hobby, sport, rekreacja Robienie zakupów

Jak rozpoznać różne rodzaje batów jeździeckich

Jeśli chcesz kupić szpicrutę dla konia, odwiedź tę stronę.

Zamawiając strój jeździecki nie można zapomnieć o wyposażeniu się także w najważniejsze dodatki. Zarówno podczas ujeżdżania konia, w czasie turniejów czy jazdy rekreacyjnej, konieczne jest stosowanie palcatów i batów jeździeckich.

Rodzaje i wykorzystanie batów jeździeckich

Wymienia się parę rodzajów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania oraz rzecz jasna palcaty skokowe. Przeważnie wykorzystuje się:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na 160-200 cm i służy do skłonienia zwierzęcia do ustawicznego chodu naprzód, zastopowania konia albo zwrócenia jego uwagi. Przy jego użyciu trener panuje nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Współczesne baty do lonżowania produkowane są najczęściej z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się ręki niezależnie od warunków. Zwykle są składane, jednakże można nabyć także baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zauważalnie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Stosuje się go w czasie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Warto zaznaczyć, że stosuje się go tylko wtedy, gdy dżokej nie jest w stanie wymóc od konia stosownego zachowania za pomocą komunikatów przekazywanych dłonią czy też nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo nazywany też szpicrutą, to najkrótszy typ bata – ma długość ok 60-75 cm. Kończy się przeważnie klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia oraz przymusza go do określonego zachowania. Palcatem uderza się delikatnie w łopatkę konia, dlatego też jest on tak krótki.

Po czym rozpoznać, że uderzenie batem lub palcatem jest za silne?

Szpicrut i batów jeździeckich bardzo łatwo nadużyć, w związku z tym wypada za każdym razem używać ich z namysłem. Za silny cios może spowodować, iż zamiast wypełnić komendę zwierzę będzie bardziej nerwowe bądź będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Gdy bat bądź palcat odcisnął ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, iż jeździec uderzył z pewnością za mocno.

Podczas jazdy palcaty oraz baty chwytamy tak, by układały się równolegle z trzymanymi wodzami. Jeżeli rączka zakończona jest pętlą, nie powinno się zakładać jej aż do przegubu dłoni, bowiem w razie potencjalnego upadku jeździec mógłby doznać obrażeń.

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Similar Posts