Robienie zakupów Tematyka motoryzacyjna

Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Jeśli szukasz łańcucha na koła, koniecznie sprawdź ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, osobowych, ciężarowych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, motywem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają głównie stali tytanowej lub manganowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Similar Posts