Wszystko, czego warto dowiedzieć się o kwaszonce, znajdziesz na https://tinyurl.com/ygvrvf9y.
Kiszonki są tak głęboko związane z polską kuchnią, że uważamy, iż jest to przede wszystkim słowiański specjał, rzadko przyrządzany w innych rejonach świata. Lecz domowe kiszonki modne są nie tylko na terenie Europy, ale także w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.
Kiszone przetwory warzywne słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych
Według historyków proces konserwowania pokarmów poprzez ich przechowywanie w soli, w occie czy też w solance, wykorzystywany jest przez ludzkość od przeszło czterech tysiącleci. Proces ten przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a na terytorium dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niskie pH roztworu, w którym się je zanurza, hamuje rozwój bakterii powodujących gnicie. Paręset lat temu była to najlepsza metoda, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia mięsa, warzyw i ryb nawet o kilkanaście tygodni. W rezultacie przyjął się zwyczaj preparowania m.in. kiszonek z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory warzywne od zarania swojej obecności słyną z własności prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Zawierają one m.in. dużo witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały na pokładzie kiszone warzywa, sporadycznie chorowali na gnilca. Co interesujące, w języku polskim kwaszonki z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z słonecznika bądź kapusty.
Kiszone przetwory z warzyw – co można kisić?
Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni generalnie w większości zakątków świata, nawet w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej i w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest nadmiernie popularna. Lecz pickle są tam chyba nadzwyczaj lubianym uzupełnieniem kanapek, burgerów oraz hot-dogów. W Polsce prócz ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraki, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Ale to nie jedyne warzywa, które można kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. marchew, paprykę, a także owoce (np. jabłka).
Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dając im chrupkość i kwasowość. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, z czasem lat stały się bazą lub ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby dań lokalnych. Trzeba pamiętać, iż smak kiszonek może być inny w oddalonych od siebie rejonach świata, bo jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, których używa się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek wyprodukowany według standardowego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w Indiach.
Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]