Rozwiązania dla przemysłu

Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Chcesz zamówić silnik elektryczny DC? Sprawdź https://tinyurl.com/yje5kk6m.

Mnóstwo przedmiotów, których używamy każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, ogromne bądź małe, te urządzenia zmieniły nasze życie, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie wie, z jakich modułów złożone są ani jak działają te silniki.

Kto opracował i z czego składa się silnik prądu stałego?

Zadaniem silników DC jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym zasługą grupy osób. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego użycia w różnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX w., jak m.in. Thomas Davenport, Moritz Jacobi czy Michael Faraday. Silniki prądu stałego złożone są ze komutatora, rotora, nieruchomego stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie stosowane są też silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tej często ulegającej awarii części, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są ogólnie cenione za dużą niezawodność oraz bezszelestne działanie.

Silniki prądu stałego to napęd licznych popularnych urządzeń

Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są używane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią pociągów i samochodów sterowanych na odległość, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie sprezentujemy również naszym potomkom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silniki prądu stałego wykorzystują też hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od cenionych producentów.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Similar Posts