Tematyka motoryzacyjna

Platforma rowerowa na hak – co powinieneś o niej wiedzieć?

bagażnik na hak 3 rowery, platforma na rowery

Rozbudowa ścieżek dla rowerów nie tylko w dużych miastach, ale też w licznych miejscowościach turystycznych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, że pakując się na wakacje rozmyślamy, czy wziąć dodatkowo rower. O ile nasz rower łatwo są się rozmontować, a podróżujemy bez współtowarzyszy, można znaleźć dla niego przestrzeń w bagażniku samochodu. Kłopoty pojawiają się, gdy wyjeżdżamy w dużym gronie i musimy zmieścić gdzieś 2-3 rowery. W takim wypadku najlepiej jest użyć platformy rowerowej.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy – o czym warto pamiętać?

Rowery można przewieźć na platformie rowerowej montowanej na haku albo na dachu auta, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Tak pierwsza, jak i druga metoda pozwala na przewóz nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, jednak mają także kilka wad. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa sporym problemem zwłaszcza dla niewysokich osób. Poza tym ustawienie roweru na bagażniku dachowym zmienia wysokość samochodu, i chociaż zazwyczaj nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niskimi mostami, kładkami dla pieszych oraz bramami, to zmienia sterowność auta ze względu na większą podatność na intensywne powiewy wiatru. Natomiast platformy rowerowe montowane na hak wydłużają auta, w związku z tym kierowcy ich używający muszą zachować zwiększoną ostrożność w trakcie parkowania tyłem i cofania pojazdu. Rowery ułożone na platformie częstokroć też sterczą poza szerokość pojazdu, a to może przeszkadzać w wymijaniu innych aut na ciasnych drogach.

Przed zamówieniem bagażnika na rower zdecyduj ile jednośladów potrzebujesz przewieźć

Decydując się na zakup platformy rowerowej na hak warto wcześniej wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jest to dość drogi zakup, zatem należy już na początku oszacować jaką ilość jednośladów docelowo będziemy chcieli przetransportować. Bagażnik rowerowego od znanego producenta, np. od Thule, posłuży nam kilkanaście lat i o ile nabywamy go z myślą o rodzinnych wypadach, powinno się zdecydować się na taki, na którym zmieścimy trzy albo 4 jednoślady. Innym ważkim czynnikiem jest sprawdzenie łącznego ciężaru rowerów – przed kupnem platformy powinno się zweryfikować czy wytrzyma ona ładunek jaki potrzebujemy na niej transportować. Dowiedzmy się też jak dopinane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość zabezpieczeń trzymających jednoślad w miejscu obniża zagrożenie jego opadnięcia w trakcie podróży, zagrażające możliwym uszkodzeniem lakieru. W przypadku wątpliwości, która platformę na rower wybrać, zalecamy skonsultować się z przedstawicielem sklepu oferującego taki asortyment.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Similar Posts