Usługi

Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Chcesz poznać więcej szczegółów o badaniach psychotechnicznych Bielsko? Wejdź na www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które potrzebne są do pełnienia konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy zobowiązani są poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie ma czego. Całość badań składa się z testów inteligencji, testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Uwzględniają m.in: psychotyzm, intro- oraz ekstrawersję i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po wirometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, stereometr oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni tylko pamiętać, by wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1+E, D1, D i D+E. Przechodzić muszą je także osoby, które pragną wykonywać zawód egzaminatora oraz instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek oraz na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba wykonać je jedynie raz.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Similar Posts