Usługi

Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Badania psychotechniczne Bielsko - usługi na miarę Twoich potrzeb.

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z prawem muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest postrzeganie szybkości, podzielność uwagi zdolność szybkiej reakcji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Similar Posts