Usługi

Badania psychologiczne kierowców – niezbędne dla zawodowców

Dowiedz się, jak zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Prawo nakłada na niektórych kierowców obowiązek przeprowadzenia badań psychologicznych i psychotechnicznych. Czym są te badania i kto musi je zrobić?

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo niezbędne?

Nie każdy kierowca zobowiązany jest poddać się takim testom. Są one wymagane w przypadku kierowców tramwajów i pojazdów uprzywilejowanych, przedsiębiorców dokonujących przewozów drogowych, dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów. Można stwierdzić zatem, że są to badania potrzebne kierowcom zawodowym. Pozostałych kierowców konieczność ta może dotyczyć jedynie w sytuacji, gdy zostaną oni skierowani na nie przez stosowne instytucje – czyli na przykład przez Policję – po spowodowaniu poważnej kolizji.
Istotą badań jest zbadanie osobowości, sprawności umysłowej kierowcy i sprawności psychomotorycznej, co ma zapewnić bezpieczeństwo jemu i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego oraz zapobiegnięcie nieszczęściom, jakie mogą być spowodowane na przykład przez nieumiejętność skoncentrowania się czy zbyt wolny refleks.

Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Badania, jakim poddawani są kierowcy, nie należą do skomplikowanych. Polegają sprawdzeniu reakcji psychomotorycznych z zastosowaniem specjalnych urządzeń. Podczas badań ważny jest wiek badanego, bo sprawdzane parametry obniżają się wraz z wiekiem, a więc konieczne jest przyjęcie właściwego punktu odniesienia.
Jeżeli chodzi o ważność testów, to badania kierowców najczęściej robi się co pięć lat, ale gdy ukończyli 60 lat – co trzydzieści miesięcy, zaś kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, którzy ukończyli 65 lat, zobowiązani są wykonywać badania każdego roku.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Similar Posts