Usługi

Badania psychologiczne kierowców – przebieg testów

Badania psychotechniczne Bielsko - więcej szczegółów o tych usługach odnajdziesz w tym miejscu.

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie urządzenia wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien poddać się testom?

Badaniom psychologicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów podchodzą również kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – w jaki sposób przebiegają?

Badanie psychologiczne składa się z dwóch części. Na początku osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Osoby badane muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Drugim etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi wirometr, stereometr i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Similar Posts